MOODLE (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment)

Bir sınıf yönetim sistemi olarak MOODLE (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment), eğitimcilere, akademisyen ve öğretim elemanlarına verdikleri derslerle ilgili online içerik ekleyebilecekleri ve bu dersleri öğrencilere öğrenmenin yeni yollarını gösterebilecek farklı aktivitelerle birleştirebilecekleri internet tabanlı ve interaktif bir platform sunmaktadır. Elektronik öğrenme süreçlerinin bir parçası olan MOODLE’ın en temel prensibi herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde öğrenmeyi ve öğretmeyi olanaklı kılmasıdır.

Son yıllarda dünyada en yaygın kullanılan sınıf yönetim sistemi olan MOODLE, TEDÜ tarafından da etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

MOODLE’ın eğitimciler açısından en önemli avantajı kullanıcı dostu arayüzüdür. MOODLE arayüzünü kullanabilmedeki temel prensiplere ulaşmak için link 1’de (moodle for dummies) yer alan klavuz incelenebilir. Bu klavuz, öğretim içeriklerini online hale getirmek isteyen eğitimcilere, MOODLE’ın en sık kullanılan ve en kullanışlı araç ve aktivitelerini tanıtmadan başlayarak adım adım bir süreçte interaktif ders içeriklerini oluşturmayı göstermektedir. MOODLE kullanımı için buna benzer bir diğer temel kullanım klavuzu link 2’de (how to use moodle) yer almaktadır. MOODLE’ın kullanımı için kısa fakat kapsamlı bir anlatım için link 3’ü (in the mood for moddle) ziyaret edebilirsiniz. Bu link içerisinde bir eğitimcinin MOODLE’a neden ihtiyacı olduğu, MOODLE ile en temel olarak derslere hangi internet tabanlı özelliklerin eklenebileceği ve programa ait temel özellikler hızlı bir şekilde bulunabilir. MOODLE’ı admin olarak kullanmak, ders oluşturmak ve MOODLE hakkında yardımcı olabilecek diğer kaynaklara ulaşmak için link 4 incelenebilir. MOODLE kullanan eğitimcilerin program konusunda en sık sorduğu soru ve cevaplar listesine ise link 5’ten ulaşılabilir.

TEDU’da CTL seminerleri kapsamında MOODLE üzerine yapılan en yeni sunumlara şu adresten ulaşmak mümkündür: http://ctl.tedu.edu.tr/tr/ctl/2016-yili-seminerleri

TEDU MOODLE web sayfası için http://moodle.tedu.edu.tr/ adresini ziyaret ediniz.