Bora Balya

Dr. Bora BALYA Ankara Fen Lisesi’nden mezun olmuş, lisans ve yüksek lisans derecelerini ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü'nden almıştır. Doktora çalışmasını ise Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde tamamlamıştır.

Kendisi 11 yıl savunma sanayi için ileri kompozit yapılar üreten, alanında lider bir firmada çalışmıştır. Bu süre boyunca üretim bölümü yöneticiliği, üretim planlama, üretim yöntemlerinin belirlenmesi, CNC programlama, işçi sağlığı ve güvenliği, bakım ve onarım operasyonları, maliyet ve verimlilik analizleri, ileri kompozitlerin tasarımı, kalıp tasarımı, ileri kompozitlerin sonlu elemanlarla analizi gibi konulardan sorumlu olmuştur. Ayrıca, ilk parça üretimi (FAI), üretim hattı kalifikasyonu, kalite güvence sistemi sertifikasyonu (AQAP 2110 ve ISO 9001) ve istatistiksel metotlar gibi konuların üretimle ilgili olan kısımlarında yer almıştır. Bu süreçte, insansız hava araçları ve denizaltılar, roket ve roket fırlatma tüpü parçaları, ileri hibrit kompozit vücut ve araç zırhları, kompozit basınçlı kaplar gibi birçok ürünle ilgili araştırma projelerinin tasarım, üretim ve test aşamalarında üretim müdürü ve tasarım lideri olarak görev almıştır. 

Halen, ODTÜ Teknokent'te kurulmuş olan ve kompozit malzemelerin ve yüksek voltaj ekipmanlarının tasarımı, üretimi ve testleri alanlarında hizmet veren bir AR-GE firmasında yönetici olarak çalışmaktadır.

Kendisi evlidir. Boş zamanlarında dağcılık, koşu, alpin tur kayağı, yelken sporlarıyla ilgilenmekte,  bilim ve doğa konularında okumaktan hoşlanmaktadır.