Burcu Asena

Burcu Asena, Charles de Gaulle’deki ilkokul yıllarından başlayarak, bale, tiyatro, resim, şan, piyano, kontrabas gibi sanatın ve müziğin pek çok dalıyla yakından ilgilenmeye başlamıştır. Tevfik Fikret Lisesi’nde ve Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’ndeyken de ilgisini sürdürmüştür. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Tasarım Bölümü’nde Yüksek Lisans yaptığı sıralarda Halkla İlişkiler Yönetmeni olarak çalışmaya başlamıştır. “The Rhetoric of Achaemenid Art” (Pers Sanatının Anlamı, 2002) başlıklı İngilizce Yüksek Lisans tezinde sanatın toplum üzerinde propaganda aracı olarak kullanılmasını ve Persepolis rölyefleriyle Benetton reklamları arasındaki görsel benzerlikten yola çıkarak, 2500 yıl önceki iletişim yöntemlerini ve sosyal sanatı ele almış, birçok oturumda, değişik gruplara seminerler vermiştir.

Asena, 10 yıl kadar çoğunlukla İstanbul’da, iletişim uzmanı olarak, global pek çok firma ve sanatçıyla çalışmalarına devam etmiştir.

Bir yandan da resimleriyle sergilere de katılmayı sürdürmüştür.

2009’da Turgut Tuna tarafından Elixir Atölye’ye davet edilerek 1.5 sene İznik’te yaşayarak, geleneksel Çini tekniklerini kendine has tarzıyla yorumlayarak, heykel ve duvar plakaları çalışmıştır.

Evli ve iki kız çocuk annesidir.