Zeki Kamil Ülkenli

1966 yılında Münih'de doğdu. Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi'nin ardından ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümününden 1988 yılında Şehir Plancısı olarak mezun oldu. Aynı bölümden Bölge Planlama ve Doktora derecelerini alan Ülkenli, 1988 – 1992 arasında bölümde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Aynı dönemde yürütücülüğünü Prof. Dr. Raci Bademli'nin yaptığı ULUS Tarihi Kent Merkezi Planlama projesi ekibinde görev aldı. Şehir Plancısı olarak Ankara ve diğer şehirlerde birçok kentsel tasarım - geliştirme projesinde ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesinde koordinatör olarak bulundu.

Kentsel tasarım ve planlama yarışmalarında dereceleri olan Ülkenli aynı zamanda bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve coğrafi bilgi sistemleri ile uzaktan algılama (GIS/RSS) konularında çalışan yerli ve yabancı firmalarda yöneticilik yapmıştır.

Şehir Planlama, Kentsel Tasarım ve İdari İlimler alanlarında teorik ve stüdyo tasarım derslerine yarı zamanlı olarak 1989 yılından beri ODTU, (Bilkent, 2 yıl) ve Atılım üniversiteleri Mimarlık fakültelerinde devam etmektedir.