Bengi Ünal

Bengi Ünal 2004’te Boğaziçi Üniversitesi’nden Psikoloji derecesi ile mezun olmuştur. Lisans eğitimi esnasındaki Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Reşit Canbeyli’nin laboratuvarındaki ve University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC)’de Dr. Donna Korol’un laboratuvarındaki biyolojik psikoloji deneyimleri, ileriye dönük planları üzerinde kalıcı bir iz bırakmıştır. Bu sebeple, yüksek lisans eğitimi için Utrecht Universitesi, Deneysel ve Klinik Sinirbilimleri Programı’na dahil olmuştur. Yüksek lisans eğitimi kapsamında Utrecht Tıp Merkezi’nde Dr. Geert Ramakers ve Ruhr Üniversitesi-Bochum’da Prof. Dr. Denise Manahan-Vaughan süpervizyonu altında gerçekleştirdiği çalışmalarla öğrenme ve bellek çalışmaları ve sinaptik plastisite alanları ile tanışma imkanı yakalamıştır.

2006’da yüksek lisans derecesini almasının ardından, UIUC’ye dönerek Dr. Donna Korol’la bir sene çalışma imkanı yakalamıştır. 2007’de New Jersey’e geçerek, Rutgers Universitesi, Newark’ta Prof. Dr. James M.  Tepper’in yanında doktora çalışmalarına başlamıştır. Doktora çalışma kapsamında, Parkinson hastalığında da görülen dopamin azalması durumunda, bazal gangliyonlardaki sinir mikrodevrelerindeki sinaptik değişimleri araştırmıştır. Bu esnada Dr. Elizabeth D. Abercrombie’nin yanında yaptığı diğer deneylerle de nörokimyasal ve nöroanatomik yöntemleri kullanarak doktora deneyimini derinleştirme imkanı yakalamıştır. 2012’de doktorasını aldıktan sonra da, Dr. McLean Bolton’un Max Planck Florida Enstitüsü’ndeki grubuna doktora sonrası araştırmacı olarak dahil olmuş ve ordaki araştırmaları kapsamında otizm spektrum bozukluklarının ortaya çıkışında sinaptik proteinlerin rolünü incelemiştir.

2015’te Türkiye’ye dönerek İstanbul Medipol Üniversite’si Psikoloji Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlamıştır. Ağustos, 2017 itibariyle Bengi Ünal, TED Üniversitesi Psikoloji Bölümü kadrosuna dahil olmuştur. Şu zamana kadar verdiği dersler arasında Psikolojiye Giriş, Beyin ve Sinir Sistemi Gelişimi ve Nöropsikofarmakoloji gibi dersler yer almaktadır.  

Bengi Ünal’ıın araştırma alanları özellikle korteks altı bölgelerde nöropsikolojik hastalıklarda ortaya çıkan işlevsel ve yapısal değişimleri gelişimsel bir perspektifte irdelemek üzerine yoğunlaşmıştır. Buna ek olarak, psikolojik yetkinlilerin temelinde yer alan nöral yapı ve işlevlerin organizasyonunu belirleyen evrensel kurallar ve bu kuralların karşılaştırmalı bilişsel yansımaları da ilgi alanları arasında yer almaktadır.