Elçin Karana

1981 yılında Ankara’da doğan Elçin Karana 2003 yılında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi ile mezun olmuştur. 2011-2013 yılları arasında Charles Üniversitesi Prag’da Avrupa Çalışmaları Yüksek Lisans Programını tamamlamış, program kapsamında beş ay süreyle Antwerp Üniversitesinde Erasmus değişim programı öğrencisi olarak bulunmuştur.  Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Doktora Programında eğitimini sürdürmektedir.

2003-2005 yılları arasında Radyo Ses ve Kanal B gibi basın yayın kuruluşlarında haber spikeri ve program yapımcısı olarak çalışmıştır. 2005-2009 yılları arasında dört yıl süreyle Milli Savunma Bakanlığı, Gn.P.P. Dairesi Başkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Anlaşmalar Şubesinde Siyasi İşler Uzmanı olarak görev yapan Karana, bu süre zarfında başta Balkan ülkeleri olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi ile sürdürülmekte olan güvenlik ve işbirliği girişimleri kapsamında Bakanlık temsilcisi olarak yurt dışı görevlerinde yer almış, 2009 yılında Cenevre/İsviçre’de gerçekleştirilen 13’ncü Avrupa Güvenliği Kursunda üç ay süreyle Türkiye temsilcisi olarak bulunmuştur. Bakanlık görevleri kapsamında ülke Savunma Bakanlarının katıldığı 26’ncı Uluslararası Küresel Güvenlik Çalıştayı’nın organizasyonunda aktif görev almış, benzer organizasyonlarda  uluslararası sekreterya görevlerini yürütmüş, Türkiye-Avrupa Birliği Müzakere Süreci kapsamında gerçekleştirilen 31. Fasıl görüşmelerinde Bakanlık temsilcisi olarak yer almıştır.

2010-2011 yılları arasında bir buçuk yıl süreyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisinde Erasmus Değişim Programı Gelen Öğrenci Koordinatörlüğü ve Avrupa Gönüllü Hizmeti Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. 2013-2016 yılları arasında üç yıl süreyle ODTÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi’nde Akademik Eğitim Uzmanı olarak uluslararası öğrenci danışmanlığı yapan Karana, Kasım 2016 tarihinden buyana TEDÜ Uluslararası Programlar Ofisi Yöneticisi olarak görevini sürdürmektedir.