Etkili Kitap İnceleme Atölyesi

Eğitim Süresi: 
16 saat (4 gün) - Ayda bir oturum olmak üzere toplam 4 seminer/her oturumda bir eser incelenecektir.
Eğitim Günleri: 
Pazar 13.00-17.00
Kontenjan: 
20
Fiyat: 
400.00
TL

 

Eğitimin Amacı

Geleneksel yazındaki odak öğesi olan her şeyi bilen, her yerde hazır bulunan yazar yerini okura bırakmıştır. Bir bakıma okur, o metnin bir parçası, değişmez bir öğesidir: Yazar-Metin-Okur İletişimi

Edebi bir metni okurken, okurun etkili bir iletişim için daha fazla çaba göstermesi, boşlukları doldurması gerekmektedir. Bu çerçevede seminerin amacı, katılımcıların kitap okuma süreçlerini daha aktif ve bilinçli hale getirerek kişisel gelişimlerine katkı sağlamaktır.

Eğitim esnasında iki yerli, iki yabancı olmak üzere toplam dört eser (Dönüşüm, Satranç, Parasız Yatılı ve İçimizdeki Şeytan) seminer içeriği çerçevesinde incelenecektir.

 *Eğitimlere kitapların okunarak gelinmesi önemlidir.

 

Seminerler

Dönüşüm (F. Kafka)

Parasız Yatılı (Füruzan)

Satranç (S. Zweig)

İçimizdeki Şeytan (Sabahattin Ali)

 

Eğitimin İçeriği

  • Yazarın hayatı, eserleri ve önemi
  • Karakterler kimlerdir?
  • Eserin yapısı ne üzerine kuruludur?
  • Eserin dili, uslüp, kurgu ve tema açısından incelenmesi
  • Eserle ilgili tartışılabilecek soru başlıkları nelerdir?

Eğitimin ilk gününde katımcılarla tanışmaya da zaman ayrılacak ve atölyeler boyunca çalışmalar kuramsal bilginin yanı sıra karşılıklı soru-cevap şeklinde, tartışma/edebiyat sohbeti ortamında yürütülecektir.

Seminerlere devam eden katılımcılara eğitim sonunda katılım belgeleri dağıtılacaktır.

 

Hedef Kitle

Kitap okumayı seven ve edebiyata ilgi duyan herkes

Kazanımlar

Bu seminerle katılımcılar daha etkin, daha bilinçli ve seçici bir tutumla iyi okur olma yetilerini geliştireceklerdir.

 

Eğitmen Profili

Suzan Bilgen Özgün

TED Ankara Koleji’ni ve Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Çalışma hayatı boyunca kurum içi ve kurum dışı mesleki eğitimlere katıldı, State University of New York-Buffalo/ “International Executive Management” ve Ankara Üniversitesi- ATAUM/ “Temel ve Uzmanlık Eğitimi” sertifika programlarını tamamladı.

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Öykü Yarışması’nda "Babasız" isimli öyküsü ile mansiyon,  Özgür Pencere Edebiyat ve Sanat Derneği,  Kadın Öyküleri Yarışması’nda “Kırmızı Balık” isimli öyküsü ile birincilik ödülü, ilk öykü kitabı “Gölgede Kalanlar” ile 2012 Orhan Kemal Öykü-birincilik ödülünü kazandı.

CER Modern, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği ile Ankara Üniversitesi ve Sinemart Yazarlık Okulu’nda gerçekleştirilen Edebiyat Atölyeleri ve TED tarafından düzenlenen Kitap İnceleme seminerlerinde konuk yazar ve eğitmen olarak görev aldı. Kendi yazı çalışmalarının yanı sıra çeşitli gruplarla kitap inceleme atölyelerini yürütmeye devam etmektedir.

  

Gamze Güller

İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde, lisans ve yüksek lisans eğitimini İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Çeşitli inşaat firmalarında, yurt içi ve yurt dışında proje yöneticisi ve proje koordinatörü olarak görev yaptı. 2008’den beri Ankara’da serbest mimar ve proje danışmanı olarak çalışıyor.

2005 ve 2006 yıllarında Um:ag bünyesinde “Yazma” ve “Uygulamalı Öykü” seminerlerine katıldı. Yine 2006 yılında “Felsefe tarihi, Varoluşçuluk, Sanat Felsefesi, Estetik” dersleri aldı.

2007 yılından beri Kitap-lık, Her Şeye Karşın, Lacivert, Patika, Kolejliler, Bugünden Edebiyat, Notos, Ada, 14 Şubat Dünyanın Öyküsü, Radikal Kitap, Varlık, Sarnıç, Edebiyatist, Kafasına Göre, Türk Edebiyatı, Amanos, Edebiyat Nöbeti, Öykü Gazetesi gibi edebiyat dergilerinde öyküleri ve kitap tanıtım yazıları yayımlanıyor.

2009 yılında Filmstar Sanat Atölyesi bünyesinde senaryo çalışmalarına katıldı.

2007 Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Öykü Yarışmasında “Dağların Soluğu” isimli öyküsüyle birincilik ödülü aldı. 2007 Özgür Pencere Edebiyat Derneği Kadın Öyküleri Yarışmasında “Gel Pisipisi” isimli öyküsüyle mansiyon aldı.

İlk öykü kitabı “İçimdeki Kalabalık” Eylül 2008’de Turkuvaz Kitap tarafından yayımlandı. Bu kitabın 2. ve 3. baskıları 2013’te Dedalus Kitap tarafından yapıldı.

İkinci öykü kitabı “Beşinci Köşe” Mayıs 2012’de Dedalus Kitap tarafından yayımlandı. Bu kitabıyla 2013 Orhan Kemal öykü ödülünü kazandı. Kitabın 2. baskısı 2014 yılında yapıldı.

İlk romanı “En Çok Onu Sevdim” Eylül 2015’te İletişim Yayınları tarafından basıldı.

İlk iki öykü kitabı 3. ve 4. baskılarıyla İletişim yayınları tarafından 2017’ de bir araya getirildi.

Ağustos 2013’te 28 yazarın katkısıyla oluşturulan “Bağzı Şeylere Öyküler” derlemesinde “Çok Daha Fazlası” adlı öyküsüyle yer aldı.

Ekim 2014’te “Yüzyıllık Perde - Türk Sinemasının 100. Yılında 53 Yazarlı Yerli Film Manzaraları” kitabında “Dedemin İnsanları” yazısıyla yer aldı.

Ekim 2014’te “Öyküden Çıktım Yola – Minimal Öyküler” kitabında “Kapının Arkası” öyküsüyle yer aldı.

Şubat 2015’te “Burada Öyle Biri Yok” öykü derlemesinde “Sözcüklerin Tortusu” öyküsüyle yer aldı.

2010-2014 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneği Bilimkurgu Öykü Yarışması jürisinde görev aldı.

2011 yılından beri TED Genç Meşale Öykü Yarışması seçici kurulunda görev alıyor.

2012 yılından beri sırasıyla CER Modern, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği ve Ankara Üniversitesi ve Sinemart Yazarlık Okul’nda gerçekleştirilen Edebiyat Atölyelerinin yürütücülüğünü yapıyor ve yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.

2011-2013 yılları arasında Dedalus kitap için editörlük yaptı.

2013-2014 yılları arasında Kanal B Kitap Dünyası Programı Klasikler bölümünde roman sunumları yaptı.

2016 Mayıs ayından beri Kafasına Göre dergisinin yayın koordinatörlüğünü yapıyor.