İzzet Fehmi Güneş

1957 yılında Taşköprü’de doğdu. 
1969 yılında Atatürk İlkokulu, 1976 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu.
1976-1980 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim gördü ve 1980 yılında SBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

1981 Yılında Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Sekreterliği’nde göreve başladı.
1985-1989 yılları arasında New York’ta Ticaret Müşavir Yardımcısı olarak 3 yıl görev yaptı.
1993-1997 yılları arasında Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri olarak 4 yıl görev yaptı.
İzzet Fehmi Güneş Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlıklarında toplam 25 yılı aşkın bir süre Dış Ticaret Uzmanı sıfatıyla Şube Müdürü, Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı  ünvanıyla görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştır.

Kamu görevi sırasında ve sonrasında çeşitli kurum ve üniversitelerde Dış Ticaret Eğitmeni olarak eğitim vermiştir.

Kamu görevinin ardından çeşitli AB projelerinde Uzman olarak çalışmış, bölgesel kalkınma, işgücü piyasasının kurumsal açıdan güçlendirilmesi, mesleki örgütlerin bölgesel kalkınma projelerine katılımı başlıkları altında projelerin değerlendirmesi ve mali denetimi konularında Proje Yöneticisi ve Ekip Lideri olarak görev yapmıştır.

2008-2009 yıllarında KKTC Girne Amerikan Üniversitesi’nde Proje Direktörü, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü ve Genel Sekreter unvanları ile bir yıl süreyle çalışmıştır.

İzzet Fehmi Güneş, 2010 yılından 2016 yılına kadar 6 yıl süreyle TED Üniversitesi kurucu Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır.

Profesyonel çalışma yetkinliği düzeyinde İngilizce ve konuşma yetkinliği düzeyinde Rusça bilmektedir.