Mehmet Rüştü Taner

Dr. Taner Endüstri Mühendisliği alanında lisans derecesini 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden aldı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise yine Endüstri Mühendisliği alanında Yön-Eylem yan dalı ile North Carolina State University’den sırasıyla 1998 ve 2001 yıllarında aldı. Lisans üstü öğrenimi sırasında North Carolina State University’de araştırma ve öğretim asistanı olarak görev yaptı. TED Üniversitesi’ne katılmadan önce Rensselaer Polytechnic Institute (2002-2003) ve Bilkent Üniversitesi’nde (2003-2012) öğretim üyesi olarak çalıştı.

Araştırma ilgileri, üretim sistemlerinin tasarım, analiz ve optimizasyonu alanında olup öncelikli olarak çizelgeleme ve lojistik problemlerine odaklanmaktadır. Bilimsel makaleleri IIE Transactions, European Journal of Operational Research, International Journal of Production Research, International Journal of Production Economics, Networks and Spatial Economics, Computers and Industrial Engineering ve IEEE Transactions on Aerospace and Electronic Systems gibi uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmıştır. Ayrıca, Springer’in uluslararası yön-eylem ve yönetim bilimi serisinde yayınlanan bir kitap bölümünün eş yazarlığını yapmıştır.

 

TÜBİTAK; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Amerikan Ulusal Tekstil Enstitüsü, OYAK-Renault ve ASELSAN gibi kuruluşlarca finansal olarak desteklenen birçok araştırma projesinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev almıştır.

 

Dr. Taner, 2009-2012 yılları arasında OR Insight dergisinin yayın kurulu üyesi olarak hizmet vermiştir. INFORMS, POMS ve YAD üyelikleri bulunmaktadır.