Numan Pekgöz

Hem kreatif hem de teknik dijital medyada illüstratör tasarımcı, program geliştirici ve yazar olarak faal olan Numan Pekgöz, Standart Web Teknolojileri konusunda son 15 yılda çeşitli üniversite ve sertifika programlarında temel kaynak olarak okutulan 5 adet kitap, sayısız makale ve workshop yayınlamıştır. Ülkemizde öncülük ettiği konular arasında Web Erişilebilirliği ve Kullanılabilirliği, web kodlama ve betik dilleri sayılabilir. 

Amsterdam Computerij Enstitüsü Web Mühendisliği, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Lisans ve Elektronik Teknisyenliği dereceleri sahibi olan Pekgöz, TEDÜ Eğitim Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans programı mezunudur. Profilo’da elektronik markaların Ürün Yöneticiliği görevi yaptıktan sonra 15 sene kaldığı Hollanda’da 100’den fazla web projesinde görev almıştır. Bu projeler arasında Coca-Cola, Citroën, Porsche, KLM, L’Oreal, Maybelline, Good Year, BP gibi global firmalarla, Hollanda Polis Teşkilatı ve Savunma Bakanlığı gibi kamu kurumları sayılabilir. Yıllık olarak yayınlanan ve ilham veren websitelerinin yayınlandığı Web Design Index’e farklı yıllarda 4 tasarımı seçilen Pekgöz, aynı zamanda 2005 yılında First8 projesiyle EPICA, ABN AMRO Markets kampanya sitesiyle de EFFIE ödüllerini kazanan Clockwork grubunda yer almıştır. 

Kreatif ve Bilişim alanındaki faaliyetlerinin yanısıra uluslararası resmi sertifika sahibi Tai Chi, Qigong ve Uzakdoğu Kaligrafisi eğitmeni olan Numan Pekgöz, farklı senelerde uluslararası yarışmalarda kazanılmış 15 madalya sahibir. Bunların arasında 2007 IMAF Dünya Tai Chi Kılıç Şampiyonluğu ve 8 Hollanda Şampiyonluğu sayılabilir. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli kurum ve üniversitelerde bu konuda eğitim ve seminerler veren Pekgöz İngilizce ve Flemenkçe konuşmakta, hobi seviyesinde Japoncayla ilgilenmektedir.