Nuray Lük Grove

Nuray Lük Grove 1988 yılından beri İngilizce öğretmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 2 yıl Amasya’da ortaokul ve lise düzeyinde ders vermiştir. Daha sonra ODTÜ’ye geri dönerek Modern Diller Bölümü’nde 10 yıl çalışmıştır. Bu dönemde, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nde Yabancı Dil olarak İngilizce Öğretimi (TEFL) bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1996 yılında Pensilvanya’da bulunan Indiana Üniversitesi’nde (IUP) Yabancı Dil olarak İngilizce Öğretimi ve Kompozisyon alanında doktora eğitimine başlamış ve Türkiye’de İngilizce Öğretimi’nin Tarihi konulu tezini yazarak eğitimini tamamlamıştır.

IUP Amerikan Dil Enstitüsü’nde İkinci Dil olarak İngilizce öğretmiş ve IUP Yazı Merkezi’nde öğretmen olarak çalışmıştır. Amerika’da bulunduğu sürede Purdue Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi’nin Yazı Merkezlerini ziyaret etmiş ve ODTÜ için bir akademik yazı merkezi planı hazırlamıştır. Dr. Grove ODTÜ’ye geri döndüğünde, okuma becerileri üzerine bir ders kitabı yazmıştır.

Dr. Grove 2000 yılında Amerika’ya geri dönmüş ve James Madison Üniversitesi’nde üniversite birinci sınıf düzeyinde İngilizce Kompozisyon dersleri vermiştir. 2001 yılında, 2017 Bahar dönemine kadar ders verdiği, Richmond Üniversitesi ESL bölümünün yöneticisi olarak atanmıştır. Bu süre içerisinde, eş yazar olarak Dr. Grove NPR’a (National Public Radio) dayalı bir ders kitabı yazmıştır. Dr. Grove aynı zamanda Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde ABD Dışişleri Bakanlığı İngilizce Öğretim Asistanı (English Language Fellow) olarak görev yapmıştır.

Dr. Grove’ın başlıca ilgi alanları duyguların ve motivasyonun öğretimdeki rolü, öğretmen gelişimi, toplum temelli öğrenme, yazı öğretimi, kültürlerarası iletişim ve telaffuzdur. Dr. Grove Türkiye’de ve Amerika’da her seviyede ikinci dil olarak İngilizce dersleri vermiştir. Aynı zamanda, Richmond Üniversitesi’nde en zorlayıcı ve de tatminkar öğretim deneyimi olan ‘Önemli Kitaplar’ adlı bir ders ve üniversite birinci sınıf düzeyinde seminer dersi vermiştir.

Dr. Grove Türkiye, Amerika, Malezya, Japonya, Kırgızistan, İngiltere, Kanada, Kıbrıs, İskoçya ve Mısır’da çeşitli konferanslarda sunum yapmıştır.

Dr. Grove evli, iki çocuk ve bir köpek sahibidir.