Özlem Başaran

Özlem Başaran, Orta ve Lise eğitimini İzmir Özel Türk Koleji’nde 1995 yılında tamamladı. Lisans eğitimini 1999 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nde bitirdi. 2008 yılında Ankara Üniversitesi, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilimdalı, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı.

2000 yılında Bursa Erkek Lisesi’nde psikolojik danışman olarak göreve başladı. 2001-2007 yılları arasında Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları’nda, 2007-2008 yıllarında Özel Arı Fen Lisesi’nde psikolojik danışman olarak çalıştı. 2008 yılından itibaren Bilkent Laboratuvar ve Uluslararası Okulu’nda (BLIS) psikolojik danışman olarak , 2017 yılından itibaren de TED Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde kısmi zamanlı ders öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

18 yıllık mesleki kariyerinde birçok kurs ve sertifika programına katıldı. 2000 yılında MEB ve Unicef tarafından düzenlenen Marmara Deprem Bölgesi, Psikososyal Destek Projesi kapsamında yürütülen çalışmalara katıldı. 2005 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nden yardımcı terapistlik ünvanını aldı. 2013 yılında Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi’nin 1. ve 2. Modül eğitimini tamamladı. 2018 yılında da Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği’nde Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi 1.modülünü tamamladı. Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları’nda çalışırken Okul Temelli Sosyal Duygusal Eğitim Programı ve Yaplandırmacı Temelli Verimli Ders Çalışma ve Öğrenme Davranışları kitaplarının hazırlanmasında yer aldı.