Şehram Dizeci

Dr. Şehram Dizeci, lisans derecesini İRAN'ın en saygın üniversitelerinden biri olan Tebriz Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 2005 yılında aldı. Lisansüstü derecesini İRAN Bilim ve Teknoloji Üniversitesi/Tahran Makine Mühendisliği Bölümü’nden Hidro-Şekillendirme üzerine yaptı. Bu çalışma sonucunda yeni bir sac şekillendirme yöntemi geliştirildi ve patenti alındı. Doktora çalışmalarını 2014 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) Sac Şekillendirme sureci ile ilişkili Sünek Kırılma Kriterleri geliştirme üzerine yaptı ve bu çalışması TÜBİTAK/BİDEB tarafından desteklendi.

Doktora Derecesini aldıktan sonra ODTÜ Teknokent'de bulunan saygın bir Ar-Ge firmasında, Ar-Ge projeleri danışmanı olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde  Güneş Enerjisi Santralleri ile ilgili tasarım, imalat ve kurum süreçlerinde yer aldı. Ayrıca lazer destekli mikro işleme ve ölçme projeleri dahil, Ar-Ge uzmanı olarak şirketin farklı projelerinde araştırmacı ve yönetici olarak çalıştı.

Dr. Dizeci 2016 da TED üniversitesinde çalışmaya başlamıştır ve katı mekaniği ile ilgili çeşitli dersler vermektedir. 2017 yılında, Dr. Dizeci tarafından sunulan Ar-Ge projesi, Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi yanı sıra, KOSGEB, Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında, orta ölçekli proje olarak, desteklenmeye layık görülmüştür.

Dr. Dizeci’in başlıca ilgilendiği akademik ve araştırma alanları, Metal Şekillendirme, Sünek Kırılma Kriterleri, Mikro İşleme Analizleri ve Strain Gradient Plasticity olarak tanımlanabilir.