Yazma Semineri

Bu eğitim için ön kayıt alıyoruz, hemen ön kaydınızı yapın, eğitim açıldığında size haber verelim.
Eğitim Süresi: 
8 hafta (20 saat)
Eğitim Günleri: 
Pazar
Kontenjan: 
20

 

Eğitimin Amacı

Uygulamalı ve kuramsal bir program olarak tasarlanmış olan Yazma Semineri’nde, kurmaca edebiyat çerçevesinde yazma tekniğine ilişkin temel konular, edebiyat tarihinde iz bırakmış belli metinler incelenecektir.

Eğitimin amacı, katılımcılara kendi yazdıkları kurmaca metinler, edebiyat tarihinden örnekler üzerinden çalışmalar ve seminer esnasında gerçekleşecek bazı alıştırmalarla hem yazma hem de okuma serüvenlerinde farklı yollar kazandırmaktır.

 

Eğitimin İçeriği

 • Neden yazıyoruz, yazma ve yaratma cesareti nasıl oluşur?
 • Gerçeklik, düş ve kurmaca çerçevesinde inandırıcılık nasıl sağlanır?
 • Edebi anlatı türleri nelerdir?
 • Ete kemiğe bürünmüşçesine inandırıcı karakterler nasıl yaratılır?
 • Okuru da içine alan bir atmosfer nasıl yaratılabilir?
 • Diyalog nasıl yazılır?
 • Dramatik yapı ve olay örgüsü nasıl kurulur?
 • Anlatıcı tipleri ve anlatım biçimleri nelerdir?
 • Metinde zaman, mekan ve nesneler oluşturulurken nelere dikkat edilmesi gerekir?
 • Yaygın yapılan dil hataları nelerdir?
 • Öykü ve Roman inceleme çalışması

 

Hedef Kitle

Kitap okumayı seven, yazmaya ve edebiyata ilgi duyan herkes

 

Kazanımlar

 • Bu seminerle katılımcılar sadece yazın serüvenlerinde değil okuma yolculuklarında da farklı yollar geliştireceklerdir.
 • Yazdıkları metinleri değişik bakış açılarıyla paylaşma imkânını bulacaklardır.

 

 

Eğitmen Profili

Suzan Bilgen Özgün -  Atölye Yürütücüsü

Ankara doğumlu, TED Ankara Koleji’ni ve Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Öğrencilik yıllarından itibaren çalışma hayatının içersinde oldu. Bankacılık sektörünün eğitim-tanıtım-organizasyon, kurumsal iletişim alanlarında uzman ve yönetici olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi’nde Genel Psikoloji, Rehberlik ve Danışmanlık, Çocukla İletişim derslerini verdi.

Çalışma hayatı boyunca kurum içi ve kurum dışı mesleki eğitimlere katıldı, State University of New York-Buffalo/ “International Executive Management” ve Ankara Üniversitesi- ATAUM/ “Temel ve Uzmanlık Eğitimi” sertifika programlarını tamamladı.

Yazma ve okumaya yoğun ilgisi nedeniyle Um:ag bünyesinde “Yazma”, “Uygulamalı Öykü” “Roman İnceleme”, “Sanat Felsefesi” seminerlerine katıldı.  Filmstar Sanat Atölyesi bünyesinde senaryo çalışmalarında yer aldı ve “Sinekkral” isimli uzun metrajlı film senaryosunu yazdı.

Çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri, kitap eklerinde ve “Kolejliler” dergisinde kitap tanıtım yazıları yayımlandı.

TED Ankara Koleji Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve “Kolejliler” dergisi Yayın Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Türkiye Bilişim Derneği-Bilimkurgu Öykü Yarışması jürisinde ve TED-Genç Meşale Öykü Yarışması seçici kurulunda görev aldı.

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Öykü Yarışması’nda "Babasız" isimli öyküsü ile mansiyon,  Özgür Pencere Edebiyat ve Sanat Derneği,  Kadın Öyküleri Yarışması’nda “Kırmızı Balık” isimli öyküsü ile birincilik ödülü, ilk öykü kitabı “Gölgede Kalanlar” ile 2012 Orhan Kemal Öykü-birincilik ödülünü kazandı.

“Yüzyıllık Perde” ve “Öyküden Çıktım Yola” isimli seçkilerde yer alan Özgün’ün diğer öykü kitabı “Yıldızlara Bakıyor Bazılarımız” 2015 yılında yayımlandı.

“Gölgede Kalanlar” ve “Yıldızlara Bakıyor Bazılarımız” kitaplarının yeni basımları Dedalus Kitap tarafından yapıldı.

CER Modern, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği ile Ankara Üniversitesi ve Sinemart Yazarlık Okulu’nda gerçekleştirilen Edebiyat Atölyeleri ve TED tarafından düzenlenen Kitap İnceleme seminerlerinde konuk yazar ve eğitmen olarak görev aldı. Kendi yazı çalışmalarının yanı sıra çeşitli gruplarla kitap inceleme atölyelerini yürütmeye devam etmektedir.