Ana içeriğe atla

H. Ahmet Eti

H. Ahmet Eti

TEDYUV (The Foundation)

Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi

Sebit AŞ ve Sebit LLC’nin (ABD) kurucusu, çok sayıda uluslararası ödülün sahibi “Vitamin” ve “Adaptive Curriculum”un yaratıcısı Ahmet Eti, Türk Telekom şirketlerinden Sebit’in Genel Müdürü ve Sebit LLC’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Meslek hayatına 1988’de TÜBİTAK’ta araştırmacı olarak başlayan Eti, burada üstlendiği projelerdeki başarılarından sonra “Bilgisayar Destekli Eğitim Araştırma Laboratuvarı”nı, 1996’da ise laboratuvarın Bilim Kurulu kararıyla özelleştirilmesiyle birlikte Sebit’i kurmuştur. Burada, “Akademedia” ve Akademedia’nın Çincesi “Tian-yi” gibi dünya çapında ödüle değer bulunan pek çok ürüne imza atmıştır. Sebit’in SBS tarafından satın alınmasıyla, Siemens’in “Dünya E-Öğrenme Direktörü” olarak, “Malezya Matematik-Fen Ders Geliştirme Projesi”ni ve AB 6. Çerçeve’nin en büyük eğitim Ar-Ge projesi olan “iClass”ı hayata geçirmiş ve 2007 yılında Sebit’i bir grup şirketi olarak Türk Telekom’a devretmiştir. 

Eti’nin en büyük eseri olan www.vitaminegitim.com, okul öncesinden liseye kadar tüm öğrenci ve öğretmenler için MEB öğretim programlarının tamamını kapsayan online bir e-öğrenme çözümüdür. ABD’de de Adaptive Curriculum markasıyla kullanılan Vitamin, Asya’dan Latin Amerika’ya kadar pek çok bölgenin eğitim sisteminde farklı markalarla yer almaktadır.  

Türkiye’nin ilk ve tek kişiselleştirilmiş yeni nesil üniversiteye hazırlık çözümü Raunt www.raunt.com, Türkiye’nin ilk İş Birliğine Dayalı Yeni Nesil Eğitim Yönetim Sistemi Sebit VCloud www.sebitVcloud.com, dünyanın ilk eğitsel arama motoru www.egitim.com ve 200 bini aşkın üyesiyle öğretmenlere yönelik özgün içerik sağlayan mesleki gelişim ve paylaşım portalı www.VitaminOgretmen.com, Ahmet Eti liderliğinde hayata geçen diğer önemli ürünlerdir.

Bugün ABD’de 500’den fazla okulda 300 bini aşkın kullanıcıya ulaşan “Adaptive Curriculum”; Amerikan Yazılım ve Bilişim Endüstrisi Birliği (SIIA) tarafından verilen CODiE ödüllerine farklı tarihlerde dört kez değer bulunarak “En İyi Online Eğitim Çözümü” ve “En İyi Sanal Okul Çözümü” seçilmiştir. “Adaptive Curriculum” ayrıca, Dünya İletişim Ödülleri’nin (World Communication Awards) “En İyi İçerik Hizmeti Ödülü” ve Amerikan Eğitim Yayıncıları Birliğinin “Seçkin Başarı Ödülü” dâhil olmak üzere, dünya eğitim otoriteleri tarafından pek çok uluslararası ödüle layık görülmüştür.

Tüm bunların yanı sıra Eti, 1989 yılında UNESCO Bilgisayar Destekli Eğitim Komisyonu Türkiye Delegeliği ve 1990 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Bilgisayar Destekli Eğitim Danışma Kurulu Üyeliği yapmıştır. 2001 yılında, Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışmasında, “Türkiye’nin En Yaratıcı ve Yenilikçi Girişimcisi” seçilmiş ve 2004 yılında Profesör Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı “Teknoloji Teşvik” ödülünü kazanmıştır.

Ahmet Eti, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümünden lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir. Yenilikçi eğitim çözümleri yaratma ve modelleme deneyimini, pek çok ülkede kamu ve sivil toplum kuruluşları için geliştirdiği projelere aktaran Eti, bu projelerle eğitim dünyasına etkin çözümler sunmakta ve eğitimin küresel dönüşümüne katkı sağlamaktadır.