Ana içeriğe atla

TED Üniversitesi’nden Armin Laschet’e Fahri Doktora

lACHED

 

TED Üniversitesi’nden Armin Laschet’e Fahri Doktora

TED Üniversitesi Kolej yerleşkesinde 9 Şubat tarihinde düzenlenen törende, Armin Laschet’e  fahri doktora diploması takdim edildi.

 

TED Üniversitesi ilk fahri doktorasını; Türk yurttaşların entegrasyonu, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, İslamofobiye, ayrımcılığa karşı duruşu, Orta Doğu’da barış sürecine verdiği katkı, çevre ve sürdürülebilirlik konusundaki çabaları, Avrupa bütünleşmesi mirasına bağlılığı ve akademiye hizmetleri Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleşmesine yönelik katkıları” nedeniyle Alman siyasetçi Dr. Armin Laschet’e verdi.

TED Üniversitesi Kolej yerleşkesinde düzenlenen törene Almanya Türkiye Büyükelçisi Jürgen Schulz, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Konrad Adenauer Foundation Türkiye Temsilcisi Walter Glos, TED Üniversitesi bünyesinde yer alan akademisyenler ve idari personel katıldı.

TEDÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu açılış konuşmasında “Üniversite olarak 3 temel misyonumuz var, eğitim, araştırma ve topluma katkı. Biz ilk ikisini birleştirerek üçüncüsüne özel bir önem veriyoruz. Bu bağlamda da Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerine adanmış, gelecek misyonuna sıkıca bağlı bir eğitim kurumuyuz. Hedefimiz, global problemlerle başa çıkabilecek mezunlar yetiştirmek.” dedi.

Prof. Dr. Sabuncuoğlu; “Dr. Laschet’e fahri doktora vermemizin sebebi iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlamasının yanı sıra, sergilediği yaklaşımla başkalarına da ilham vererek çeşitli alanlarda iş birliği sağlanmasına yol açmasıdır.” diyerek  Dr. Armin Laschet’e fahri doktora unvanı verilmesinden ne kadar memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Tören, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Selçuk Pehlivanoğlu ve Almanya Türkiye Büyükelçisi Jürgen Schulz’un yaptığı konuşmalar ile devam etti.

96 yıllık geçmişiyle var olan bir kurumu temsil etmekten gurur duyduğunu dile getiren Selçuk Pehlivanoğlu, “Ülke çapındaki TED okulları sayesinde 50 bin öğrenciye destek sağlıyoruz. Kriz ve afet zamanlarında sosyal birlikteliği geliştiren odaklanmış faaliyetlerimiz bulunuyor. TED Üniversitesi bilimin ışığında bilginin gücüyle yolumuzu aydınlatıyor. Laschet’in diyaloğu, anlayışı ve farklı toplumlar arasında iş birliğini öne çıkaran adanmışlığı toplumumuzda büyük ve unutulmaz bir etki bıraktı. Bugün burada Laschet’in başarılarını kutlamak için toplandık." dedi.

Büyükelçi Jürgen Schulz ise konuşmasında Armin Laschet’in 3 başlık altında niteliklerinden bahsederek, kendisiyle ne kadar gurur duyduğunu dile getirdi.

 

lasched

Armin Laschet’e fahri doktora diplomasını TEDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akdeniz takdim ederken, cüppesini Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu giydirdi.

TED Üniversitesi çatısı altında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ve takdim edilen diplomanın kendisi için önemini vurgulayan Armin Laschet ise “TED Üniversitesi genç bir üniversite ama TED ideali Mustafa Kemal’in eğitimle bir ülkeyi değiştirebilirsin doktrinine dayanıyor. Bütün hayatım boyunca takip ettiğim bir ideal bu. Başkentte yer alıyor olması da ayrıca önemli. Bağlarımızı kuvvetlendirmeli ve iş birliklerimize devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Kapsayıcı ve Kabullenici Bir Almanya'yı İnşa Etmeye Adanmış Bir Figür

“Kapsayıcı ve kabul edici bir göç politikası benimseyen, herkes için eşit fırsatlar sunan bir eğitim sistemi öneren, belirli etnik kökenlerin veya dini aidiyetlerin eğitim mücadelesine mahkum olduğu yönündeki klişeleri reddeden, “Yükselen Cumhuriyet” vizyonunun özünü vurgulayarak, bireyler için fırsat eşitliğinin geldiği ülkeye göre değil, mevcut ikametgahına göre sağlanması gerektiğini ileri süren Dr. Armin Laschet, 2021 yılından bu yana Almanya Federal Meclis Milletvekilidir.

Dış İlişkiler Komitesi’nde Rusya, Türkiye, İsrail ve Abraham Anlaşmaları’na dahil ülkelerden sorumludur. Dr. Armin Laschet aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamento Başkan Yardımcısıdır.