Ana içeriğe atla

Cansu Canaran

Cansu Canaran

Cansu Canaran

Dr. Öğr. Üyesi

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

Öğretim Üyesi

İlk, Orta ve Lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde; lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladı (2009). Doktora öğrenimi kapsamında, misafir öğretim üyesi olarak Columbia Üniversitesi, Mimarlık, Planlama ve Koruma Yüksek Lisans Programında çalışmalarını sürdürdü (New York, 2003-04).

2005-2021 yılları arasında ODTÜ Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönem boyunca profesyonel çalışmalarını ve tasarım pratiğini de bir yandan sürdüren Cansu Canaran’ın kentsel tasarım, master plan, mimari proje yönetimi ve uygulama süreçleri konularında çeşitli ölçeklerde ulusal ve uluslararası proje ve danışmanlık çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası profesyonel kentsel tasarım ve mimarlık yarışmaları için tasarım kılavuzları/rehberleri hazırlamış ve juri üyelikleri yapmıştır. Nisan 2016’dan itibaren TED Üniversitesi’nde çalışmakta, lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler vermektedir. 

Araştırma ve ilgi alanları; kentsel tasarım kuram ve yöntemi, temel tasarım, kentsel morfoloji, biçim kuramı ve temsil biçimleri, tasarım ve yaratıcılık, endüstri mirası ve endüstri yapılarının yeniden işlevlendirilmesi ve sinema, fotoğraf ve medya sanatlarında kent ve mimarlığın temsili konularını içermektedir.